To pytanie zadaje mnóstwo osób. W sklepach stacjonarnych, na różnych grupach społecznościowych, czy też podczas rozmowy z pracownikami sklepów internetowych. Niestety, musimy mieć świadomość, że jeśli gdziekolwiek otrzymamy jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, bez uprzedniego określenia naszych potrzeb i warunków fizycznych – najpewniej jest ona przynajmniej zła.

Dlaczego nie słuchać „wujków dobra rada”? Trzy powody:

1. Rolki, podobnie jak i rowery, but narciarskie, łyżwy i wiele innego sprzętu sportowego, produkowane są w różnych wersjach do różnych dyscyplin.

Dlatego wskazanie najlepszych rolek bez otrzymania informacji do czego one mają służyć może okazać się typowym „strzałem kulą w płot”. Wyobraźmy sobie, że osobie planującej jazdę rekreacyjną po parku, ktoś poleci najlepsze według niego rolki do jazdy szybkiej z niskim butem, lub ciężkie, z bardzo małymi kółkami, rolki do jazdy agresywnej. Podstawą zakupu sprzętu sportowego jest określenie do czego i przez kogo będzie on używany – i tutaj przechodzimy do drugiego punktu.

2. Przyszły użytkownik rolek ma znaczenie.

Może to być zarówno osoba początkująca, która nigdy nie jeździła na rolkach, jak i ktoś z dużym doświadczeniem w inline skatingu. Co więcej – często osoby początkujące mają dużo wspólnego z pokrewnymi dyscyplinami jak np. jazda na łyżwach. Inne rolki polecimy komuś kto nie uprawia żadnego sportu, nigdy nie jeździł na rolkach, a w planach ma poruszanie się rekreacyjne po parku, a zupełnie inne osobie, która w przeszłości spędziła kilkanaście lat skacząc po rurkach i murkach lub w sezonie zimowym jeździ freestyle ice skating. Wymagania stawiane sprzętowi różnią się bowiem w zależności od stopnia zaawansowania oraz ambicji danej osoby.

W tym pierwszym przypadku najlepsze rolki to takie, które będą lekkie, wygodne, z nisko osadzonym środkiem ciężkości oraz względnie małymi kółkami. Ta druga osoba będzie wymagać od sprzęt dużo więcej. Sama jazda po parku będzie nudna więc rolki muszą dawać możliwość rozwoju: skoki, slajdy, hokej itp. i naturalnie to wszystko wytrzymać.

W czasach popularności rolek typu hardboot oraz rolek na 3 dużych kółkach, polecanie początkującym, mało wysportowanym osobom tego typu sprzętu jako NAJLEPSZEGO DLA NICH jest bardzo częstym zjawiskiem. Trend odradzania rekreacyjnych i fitnessowych softbootów każdemu i w każdym wypadku jest mocno rozpowszechniony, choć zupełnie bezzasadny, jako że jest grupa osób, w przypadku których takie rolki sprawią się świetnie.

Początkująca osoba z małym bagażem sportowym, w ciężkim, mocno zabudowanym bucie, który wymaga przyzwyczajenia i rozbicia, na 3 dużych kółkach na pewno daleko nie zajedzie, bo to zwyczajnie sprzęt ponad jej umiejętności.

3. Co jest najlepsze dla nas, niekoniecznie będzie najlepsze dla innej osoby.

Nawet jeśli zgodnie z punktami 1 i 2 – dobierzemy sprzęt o odpowiednim przeznaczeniu dla odpowiedniej osoby, może się okazać, że dany model jest trafieniem kulą w płot. Każdy człowiek na świecie ma różne stopy i kostki. Co więcej, dana osoba zawsze posiada różną ich budowę dla obu nóg. To, że nam świetnie uczyło się jeździć w danym modelu oraz startowaliśmy z tego samego poziomu doświadczenia z inline skatingiem, co inna osoba zainteresowana zakupem – zupełnie nie oznacza że ten model sprawdzi się także w jej wypadku, czy też będzie dobry dla każdego i zawsze.

Rolki, nawet w tej samej kategorii, mają różną budowę. Jedne są wysokie z wąskimi czubkami, inne niższe z dość szeroką konstrukcją buta, jedne są dobre dla osób z niskim, a jeszcze inne dla osób z wysokim podbiciem stopy. Nikt nie jest w stanie ot tak nam polecić NAJLEPSZYCH dla nas rolek. Musimy wiedzieć, czego szukamy, określić, jaką mamy budowę stopy, zrobić rozeznanie, porozmawiać z obsługą sklepu. Jeżeli mamy możliwość przymiarki, najlepiej sprawdzić na żywo co najmniej kilka modeli z wybranej kategorii.

Na koniec: nie dajcie się wprowadzić w błąd.

Powodów można by jeszcze wymieniać mnóstwo, jedna trzy wymienione to główne, dla których konkretna odpowiedź (ze wskazaniem danego modelu rolki) na pytanie: Jakie rolki są najlepsze – KOMPLETNIE NIE MA SENSU.

Najlepsze dla nas rolki to takie, które:

  • sprawdzą się w stylu jazdy, jaki chcemy finalnie uprawiać
  • będą odpowiadać naszym umiejętnościom i doświadczeniu ze sportem oraz jazdą na rolkach
  • będą dobrze dopasowane do naszej stopy, dzięki czemu jazda w nich będzie komfortowa

Korzystajcie z pomocy profesjonalistów i kupujcie sprzęt w sprawdzonych sklepach z rolkami np. u naszych partnerów z Bladeville!