Nazwa użytkownikaHasłoZapamiętaj mnieRejestracjaReset hasła

Zobacz temat
 Drukuj temat
F.A.Q. (Najczęstsze pytania) i inne przydatne rzeczy
rain
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 29-12-2007 02:34
Awatar

Użytkownik

Data rejestracji: 29.12.07

Status upomnienia:
warningwarningwarningwarning
Spis treści:
1 Przydatne adresy
-sklepy internetowe
+polskie
+zagraniczne (zamawianie z usa)
-strony o tematyce rolkowej
+polskie
+zagraniczne
2 Sprzęt
-budowa i części rolek
+płozy
+kółka
+łożyska
-style jazdy (ułożenie kółek)
-zbuduj własny sprzęt do jazdy
3 Najczęściej zadawane pytania
-Grond Controll Formula 1 BLOCK WYMIANA (szok)
-jakie wybrać koła?
-jak zacząć?
-czy nie jestem za stary na rolki?
-jak mogę złapać kontakt z rolkarzami w mojej okolicy?
-gdzie dostanę rolki?
-czy rolki x są dla mnie dobre?
-jakie rolki kupić?
-czy kupiłem dobre rolki?
-od jakich trików zaczynać?
-jak zrobić trik x?
-jak mogę zwiększyć mój wyskok?
-jaki rozmiar rolek wybrać? nowość!!
4 Zdjęcia/grafika/filmy/muzyka
-jak mogę zamieścić swoją fotkę na forum?
-gdzie mogę znaleźć filmy rolkowe?
-jak znaleźć muzkę z filmu?
5 Inne
-obsługa forum
-uzycie wyszukiwarki

Przydatne adresy:

Sklepy internetowe:

Polskie:
http://www.hedonskate.com
http://www.inspin.pl/
http://cubeskate.com/
Powyższe trzy sklepy to skateshopy wyłącznie rolkowe.
Polskie sklepy które zajmują się nie tylko rolkami:
http://sklep.polysport.pl/
http://supersklep.pl/
http://www.andegrand.pl/

Zagraniczne:
http://www.igniti...
http://www.grindh...
Edytowane przez bartek_kostrzyn_szczecin dnia 14-03-2010 17:10

rybek
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 30-12-2007 21:18
Awatar

Użytkownik

Status upomnienia:
2

Budowa i części składowe rolki.

PLATY

Częsci ze śliskiego tworzywa sztucznego (np. diamond, fluid, nylon) przykręcone pomiędzy butem a płozą. Dzięki nim mamy możliwość wykonywania tricków soul'owych. Jest wiele rodzajów platów, wszystko zależy od firmy je produkującej
Są rodzaje pleytów jedno cześciowych jak i skłądajacych sie z kilku elementów.
pleyt pokrywa też czesc inside od wewnetrznej strony rolki

[IMG][/IMG]
-Full soul plate (Razors)

img13.imageshack.us/img13/1323/razorsoulplates.th.jpg

-------------------------------------------------------------------------------------------

-Soul Plate (deshi) ten pleyt skłąda sie z 3 cześci 2 (soul kits) do tricków soul'owych i jedna(royal plate)do tricków royal'owych na której całłosc sie opiera. Taki rodzaj pleytów znajduje sie także w xsjado.

Full plates do XSJADO:
[img=http://img14.imageshack.us/img14/7090/xsjadoplates.jpg]

Royal plate - część przykręcona do boota na której opieramy się wykonując triki royalowe. Na zdjęciu royal platy z rolek USD Legacy.

img25.imageshack.us/img25/5664/usdlegasyroyalplates.th.jpg

- Backslide plate (Razors) - jest to częsć, która jest w Deshi royal plate po srodku (takie wgłębienie na krawędzi), tutaj występuje jako oddzielna częsć
img19.imageshack.us/img19/3128/rzrcbs2t.th.jpg

A tutaj backside plate w rolkach REMZ:
img19.imageshack.us/img19/5315/remzbacksideb2t.th.jpg

-----
Plate Wide Body (Salomon) - jest to wyłacznie częsć soulowa (przykręcona od zewnętrznej strony rolki), plate inside'owy (przykręcany od wewnętrznej strony rolki jest oddzielnym elementem) W salomonach wykorzystane jako powiekszenie czesci zewnetrznej pleyta.

img19.imageshack.us/img19/4171/widebodyb.th.jpg

A tak wyglądają zamontowane w rolki Brandona Campbella firmy Salomon:
img19.imageshack.us/img19/571/salomo3.th.jpg

------
- Soul Wings (Razors) Pleyty 2 czesciowe tylko na tricki soulowe

Oto jak wyglądają soul wings'y firmy Night Hardware:
img13.imageshack.us/img13/7262/nightrazorswings.th.jpg

Tutaj te same platy zamontowane w rolce:
img13.imageshack.us/img13/4240/nighthardwarerazorsgene.th.jpg

----
CUFF

Tz . cholewka Czę¶ć rolki, która zaczyna się mniej-więcej na wysokosci kostki, jest dokręcany na ¶ruby tak, aby mógł się poruszac i umożliwiać zginanie nogi w kostce, jednak w takim stopniu aby zapobiec urazom (np. skręceniom kostki)

Są różne rodzaje cuffów. Ostatnio popularne stają się cuffy typu v-cut ze względu na to że są lżejsze oraz umożliwiają lepsze doginanie trików. Oto jak wygląda cuff v-cut firmy REMZ:
img13.imageshack.us/img13/5499/cuffvcutremz2t.th.jpg

A to klasyczne cuffy firmy razors:
[img=http://img13.imageshack.us/img13/7997/cuffrazors.jpg]

Cuffy do rolek xsjado
img25.imageshack.us/img25/8756/xsjadocuff2t.th.jpg

----
SHELL

Plastikowa część rolki do której dokręcony jest cuff. Znajduje się pomiędzy plate'ami a cuff'em. Właśnie w nim znajduje się skarpeta do rolki czyli LINER .
Na zdjęciu shell razors genesis z białymi cholewkami (cuffs) i platami (plates).

img403.imageshack.us/img403/8121/g7skeleton.th.jpg

Dokładniejsze zdjęcie shella:
img403.imageshack.us/img403/1738/rzrskategenesysshell2.th.jpg

Tutaj dokladnie widać shell:
www.grindhouse.eu/zweircontent/Files/22/140/288_is-rb-086-beschrifftet_englisch.jpg
-----------------

LINER

Wewnętrzna częsc rolki, do której bezposrednio wkładamy nogę. Powinien byc miekki i wygodny żeby miło sie jezdziło;] jednym słowem skarpeta rolki.

www.prolineskates.com/acatalog/SIFIKALINER.jpg

----------------------------------------------------------------------------
KLAMRA

Usztywnia rolkę, żeby noga nie latała za mocno na boki.Przykręcane sa do cufa

Razor Buckles (Klamry razors)
img403.imageshack.us/img403/3971/rzrbuckles2.th.jpg

------------------------------------------------------------------------

PŁOZA

Podłużna częsc znajduj±ca się pod spodem rolki, umocowane sa do niej kółka - umożliwia grind'owanie. Płozy dzielone sa na freestyle, anti rocker oraz flat rocker.
Obecnie wszytkie płozy sa dostosowane do systemu UFS jest to system który umożliwia nam wymiane płozy i dobranie sobie jej do własnych potrzeb nie patrzac na firme która ja wyprodukowała, jednym słowem wszytkie płozy ufs pasuja do karzdej rolki która ma wymienna ta cześć.

PŁOZA FREESTYLE
Tylko 2 kółka. Szary element zamiast kółek to wymienny h-block, służy do grindowania. Po jego zużyciu nie trzeba wymieniac całej płozy, wystarczy dokupic nowy h-block. Generalnie kółka w płozach freestyle zużywają się najszybciej, ale mamy najwięcej miejsca na rurke/mur.Kólka też sie scieraja szybciej w takich płozach.

www.swift2foot.com/verkkokauppa/images/Xsjado_mook_musta.jpg

Płoza freestyle z juicy block'ami - równiez płoza freestyle'owa, zamiast h-blocka, na miejscu gdzie powinny byc środkowe kółka zamocowane są juicy block'i (kawałki śliskiego tworzywa sztucznego). Można je wykrecic i miec płoze flat lub anto rocker.
na niebieskie elementy w białych płozach
69.89.31.93/~rollerne/rn2/20081221_50.jpg

---
PŁOZA FLAT ROCKER
4 kółka. Najmniej telepie na nierówno¶ciach, najmniejsze zużycie kółek, ale mało miejsca na rurkę/murek.;]

www.geocities.com/Pipeline/Reef/1835/usd.gif

....

PŁOZA ANTI ROCKER
2 normalne kółka, natomiast na ¶rodku 2 kółeczka typu grindwheels, b±dĽ dwa kółka z innym ustawieniem rockerów. (rola taka jak juicy blocków)

img403.imageshack.us/img403/1520/elliott1.th.jpg

Wycięcie po ¶rodku płozy nazywane jest GROOVE - pozwala ulokować się na rurce.

------------------------------------------------------------

KÓŁKA

Małe, płaskie, walcowate kawałki poliuretanu, który obejmuje twarde plastikowe wnętrze (CORE). Ich twardosć jest różna,twardosc oznacza sie np 89a twardosc wacha sie do ok. 90-95a natomiast,(im wieksza cyfra tym sa twardsze 100a to juz jest plastik nie nadaje sie do jazdy) wielkosć wacha się od 50 do 60 mm srednicy.

im mniejsza cyfra - tym kolka sa mieksze (szybciej sie scieraja ale za to mniej sa podatne na pekanie i sa mieksze )
- im wieksza cyfra - tym kolka sa twardsze (wolniej sie scieraja ale za to sa bardziej podatne na pekanie i sa twrade )

W kółku znajdują się 2 łożyska oraz tulejka. Oto zdjęcie kółek oraz łożysk. Set skatera Racharda Johhsona
img403.imageshack.us/img403/6910/usdwheelsetrjabec52t.th.jpg

-------------------------------------------------------------------------------------------

GRINDWHEELS

Kółka z samego plastiku, sa twarde, montowane po srodku szyny dla ułatwienia grindowania. Stosowane w płozach anti rocker. twardosc 100a i mała srednica.

Przykład: grindwheelsy marki undercover

[img=http://img207.imageshack.us/img207/7281/undercovergrindwheelsuh.jpg]

----------------------------------------------------------------------------------

ŁOŻYSKA

Niewielkie, metalowe, skomplikowane urzadzenia, zamontowane w kółkach i pozwalajace im się kręcić. Tocznosć oznacza się nieparzystymi liczbami od 1 do 11.
np
1- wolne łozyska i wytrzymałe
7,8 itd szybkie ale zato mało wytrzymałe
3-5 optymalne nie za szybkie nie zawolne i dość długo sie trzymaja

www.4-skateboards.com/skateboards/images/Bearing___ElSol_China_ABEC5.jpg

TULEJKI

Potrzebne do zamontowania kółek do srób w szynach (wkłada się ja pomiędzy łożyska w kółku)
inaczej mowiac, sa to tulejki dystansowe, ktore utrzymuja staly dystans miedzy lozyskami, gdyby nie to, jezdziloby sie o wiele ciezej (czyt. wolniej), i przy tym, zapobiegaja szybszemu zuzyciu

BUT

Cała rolka bez szyny, kółek i łożysk ( shel+ platy+ bs pleyty+cuff+liner= but (boot)

www.skatesusa.com/ProductImages/rollerblade/RB%20FRANKYMORALESSKATE.jpg

SKIN

Taka skarpeta, pokrowiec na rólkę zazwyczaj skórzany, zapobiega niszczeniu się rolki. Stosowana w rolkach usd, deshi, rollerblade trs.

Skin

www.hedonskate.com/images/W_0755.jpg

lub

secure.rollerwarehouse.com/images/147RLB4101.jpg

BULLET PLATE

Przykręcany do płozy od strony zewnętrznej. Zapobiega scieraniu się płozy. stosowany Tylko w płozach Gc Ground Control .
[img=http://img207.imageshack.us/img207/1126/gcbulletplate.jpg]

img25.imageshack.us/img25/1126/gcbulletplate.th.jpg

SHOCK ABSORBER

Gumowa częsć, która wkłada się pod linera w miejscu gdzie człowiek ma pięte. Absorbuje część energii podczas lądowania ,przez co (jak napisał rybekSmile)pięta mniej boli.

img25.imageshack.us/img25/3218/rzrheelpadgenesys2.th.jpg

HARD BOOT

Sa to wszystkie rolki posiadajace shell i cuff. Rolki z shellem z nałożonym skinem jest to również hard boot.

Przykład: Rolki TRS Alex Broskow firmy RollerBlade
img25.imageshack.us/img25/1025/rollerbladebroskow.th.jpg

-----------------------------------------------------------------------------
SOFT BOOT
Rolki nie posiadajace shella i cuffa, cała rolka wykonana jest z materiału lub innej dziwnej substancji nie plastikowej;]. Najlepszym przykładem s± Deshi (z wyjatkiem Deshi Colin Celso)

Deshi CH1

[img=http://img25.imageshack.us/img25/2306/deshich1bootlarge.th.jpg]

---------------------------------------------------------

Jeszcze kilka takich pojęć mogacych się przydać;]

Grond Controll Formula 1 BLOCK

-.- Instrukcja wymiany blocka w GC F1 by YODA -.-
1. Kup wymiennego blocka.
2. Rusz dupe i weż rolki do ręki.
3. Rusz dupe i weż śrubokręt do ręki.
4. Odkręc szynę.
5. Jeżeli w twojej głowie pojawiają się oznaki istnienia mózgu to pomyśl.
6. Jak jednak nie masz mózgu to poproś kogoś o pomoc.

- SET lub SETUP - kupujac rolkę dostaniesz ja gotowa do jazdy, tylko założyc i jechac;] Wszystkie częsci będa w zestawie. Podobnie kupujac płoze w wersji SET dostaniesz płozę i wszystkie elementy tj. kółka, łożyska, block itp.

- BOOT ONLY - kupujac rolkę dostaniesz sam but, bez płozy, kółek, łożysk...

- UFS - System pozwalajacy montowac każda płozę do każdgo boota (wymagane jest tylko że i płoza i boot sa w zrobione w UFS). Każda płoza ufs i każdy boot ma taki sam rozstaw srub (niezależnie od rozmiaru), więc każda płoza powinna pasować do każdego rozmiaru rolki (dlaczego powinna? - zdarzają sie niedokładnie odlane płozy, wtedy celem montażu trzeba użyć młotka lub wiertarki

- klucz imbusowy (ampulowy) - szesciokatny kluczyk do odkręcania srub;]

Wiec żeby miec kąpletny sprzet do jazdy należy kupic albo gotowy Setup których sklepy proponuja naprawde wiele ,lub samemu pokabinowac i zamówic w czesciach np kupic boot rolki dotego dopasowac płoze kólka itd.

Tekst pisany przez Hodiego a przerabiany przez Ryśka216

3

jakie wybrać koła?

Napisze swoją opinię na temat kółek. Po ok. 6 latach jazdy mogę powiedzieć że (moim zdaniem)przy wyborze nie ma praktycznie żadnych reguł którymi jest sens się kierować! Uważam, że dobrym przykładem są kółka firmy rollerblade które niektórym sypały się po kilku tygodniach, innym potrafiły wytrzymać rok lub dłużej.

To, ile wytrzymają Twoje koła, zależy od wielu czynników. Oto kilka rad:
-Staraj się nie jeździć po zniszczonej nawierzchni gdyż działa ona bardzo destrukcyjnie na koła. Tutaj przykład.
Ok. 2 lat temu kupiłem koła firmy 4x4 model Shima. Byłem z nich bardzo zadowolony. Trzymały się świetnie cały sezon a może nawet dłużej. Logicznym było więc kupno kolejnej pary tych samych kół. Niestety już w pierwszy dzień intensywnej jazdy koła zaczęły pękać i rozpadać się. Z podobną sytuacją spotkałem się podczas jazdy na kołach Totem. Jeździłem łącznie na 4 kompletach. Pierwsze 3 były świetne a 4 rozpadł się po kilku tygodniach.

Teraz przy wyborze kół kieruje się głównie względami estetycznymi gdyż zauważyłem że że te, które są powszechnie uznawane za wadliwe, nie raz trzymały mi i moim znajomym (w szczegolnosci Enemu z KostrzynaSmile ) dużo dłużej niż inne, droższe, renomowanych marek.

Dodatkowo, to ile wytrzymają wasze koła, w znacznej mierze zależy od waszego stylu jazdy oraz waszej WAGI. Im jesteś lżejszy tym dłużej wytrzymają Twoje koła Smile
Obecnie jeżdżę na kołach Genree, mimo faktu iż jeszcze rok temu koła tej samej marki rozleciały mi sie po ok.2 miesiącach, obecne po podobnym okresie jazdy spisują się rewelacyjnie (np. brak pęknięć).

Uważam że wybór kół ma dużo większe znaczenie dla zaawansowanych rolkarzy niż dla początkujących.

Pragnę również dodać że są to głównie moje spostrzeżenie (ale nie tylko). Jak ktoś się ze mną nie zgadza, lub chciałby coś dodać zapraszam na priva, gg:2382486 lub emaila .

Zerknijcie także na artykuł na http://inmag.info...brac-kolka.

-jak zacząć?

Przede wszytkim trzeba sobie zafundować rolki ,jakie itp. będzie napisane dalej...
Myślę ,że jednym z pierwszych kroków powinno być opanowanie jazdy po zwykłych nawierzchniach, jednym słowem do zwykłej jazdy i przyzwyczajenia się do tego ze ma się rolki na nogach.Potem zobaczyć zdjęcia filmiki obserwować jak się, co robi .Ja osobiście zaczynałem od oglądaniu zdjęć w gazecie SLIZG i filmów na Internecie w starej osiedlowej kafejce intr. ale nie oto tu chodzi z samych obserwacji dowiedziałem się naprawde wiele . Początkowo jazda polega na metodzie prób i błędów opanowaniu tego jak co się robi (troche jest to nieraz bolesne) . Innym najlepszym sposobem jest skontaktowanie się z innymi rolkarzami w swojej okolicy i poradzenie się, co i jak. Internetowa pomocą dla początkujących zajmują się:
Bartek Kostrzyn kontakt gg – 2382486
Don baton gg-1873325
Rybek
( pisac domnie mejle z pytaniami wmiare możliwosci odpisze)
,,Jeżeli ktoś dopiero zaczyna swoja przygodę z rolkami z chęcią pomogę, doradzę i odpowiem na wszystkie nurtujące pytania (w miarę możliwości). Zanim jednak zadasz pytanie, sprawdź czy nie było ono wcześniej poruszane na forum. I jeszcze jedno - za pytanie "czy nilsy/sigmy(itp.). są dobre" obrazu blokuje heheSmile,, Bartek Kostrzyn
Na poczatek podam link gdzie można się wstepnie zapoznac z trikami , podstawa sa takie triki jak soul, mizou ,royal, frondside ... LINK----> http://youtube.co...rch=Search

-czy nie jestem za stary na rolki?

Tu niema się co rozpisywać masz ochotę jesteś zdrowy jest zajawka to po prostu kup rolki i smigaj.

-jak mogę złapać kontakt z rolkarzami w mojej okolicy?

Do tego najlepsze będzie właśnie to forum za 2 działy, które nam mogą w tym pomóc pierwszy to USTAWKI gdzie można założyć topik i zapytać czy ktoś jest chętny do jazdy itp., drugi to dział Miejscówki sprawdź czy tam Jest opisane twoje miasto, jeśli tak to proste ktoś musiał sporządzić ta mapkę. Ostatnim krokiem jak wszystko zawiodło jest albo jechać do innego miasta na rolki albo szukać i pytać we własnym zakresie, a najlepiej zachęcić znajomych na rolki Smile

-gdzie dostanę rolki?

Są podane linki do sklepów internetowych, no i mamy też dział GIEŁDA gdzie mozna kupić i sprzedać sprzęt.

-czy rolki x są dla mnie dobre?

1) Nie wiem, jakie rolki kupić.
2) Które rolki są lepsze? X czy Y?
3) Czy warto kupić rolki X?
4) Jak dobrac rozmiar rolki?

1) Nie wiem, jakie rolki kupić

Zasada jest taka, że należy kupić tak dobre rolki, na jakie Cię stać. Dlatego przede wszystkim musisz zastanowić się ile pieniędzy chcesz wydać na swoje rolki. Wybór jest duży, Najdroższe sięgnąć mogą nawet do 1400 zł (Razors ,remz). Oczywiście cena jest adekwatna do jakości, jednak rolki ze „średniej półki” są świetnym kompromisem. Jeśli masz mniej pieniędzy, musisz zastanowić się nad rolkami używanymi, często trafia się wyjątkowa okazja, rolki w bardzo dobrym stanie i po atrakcyjnej cenie. Szukając konkretnego modelu, przejrzyj stronę ze sprzętem na www.rolki.com -. Tam możesz zapoznać się z opiniami na temat danej rolki, zobaczysz jej zdjęcia. Opisy są rzetelne, pisane przez fachowców – rolkarzy, więc uczciwie wymienione są ich wszystkie plusy i minusy.

Jeśli nadal nie jesteś zdecydowany, wejdź w to miejsce: (link do szukajki)i w polu „Szukaj Słów Kluczowych” wpisz model rolki, o której chcesz się czegoś dowiedzieć.

Przykład: Szukam informacji o rolkach USD Aaron Feinberg Classic Throne, więc w pole wpisuje właśnie tą nazwę, wciskam „Szukaj” i przeglądam wyświetlone tematy w poszukiwaniu informacji.

Jeśli nie znalazłeś tego, czego szukałeś, lub wciąż nie jesteś przekonany co do wyboru rolki, możesz zadać pytanie , w dziale „Sprzęt”.

Cześć 2 JAKIE ROLKI - bartek_kostrzyn
Zacznę od tego, że w ogóle pytanie na forum.rolki.com o tym jakie wybrać rolki nie ma żadnego sensu. Tutaj (w większości, ok 99%) opinie wyrażają ludzie, którzy nie mają kompletnego pojęcia o rolkach, a wydaje im sie ze pozjadali wszystkie rozumy. Jest tak dlatego, że doświadczeni rolkarze wiedzą że wybór rolek zależy jedynie OD INDYWIDUALNYCH PREFERENCJI(często o tym mówię) . Wiekszosc z osób wypowiadających się na forum w swojej karierze miało nie więcej niż 2 pary rolek. JESZCZE RAZ POWTÓRZĘ - na tematy w stylu "jakie rolki wybrać" nie wypowiadają sie zadni doswiadczeni rolkarze, z uwagi na to ze zdaja sobie sprawe z tego ze rolki dobiera sie wg. indywidualnych preferencji. Niektórzy wolą niskie, giętnie a inni wysokie, sztywne.... Jasne?
Najlepsza rada - kup rolki które Ci sie podobają, i takie na które Cię stać. Zawsze możesz je sprzedać na forum. Na początku każde rolki ze stron takich jak cubeskate.com lub hedonskate.com będzie dobrym wyborem. Więc prosze - nie zakładajcie głupich tematów "jakie rolki na początek" bo jest bardzo mała szansa że doradzi wam ktoś żetelny, a jego rada do czegos wam sie prztyda. Pozdrawiam i życzę powodzenia na roleczkach!!

2) Które rolki są lepsze? X czy Y?

To często zadawane pytanie na forum i chyba jedno z najbardziej nielubianych. Dlaczego? Wiadomo - każdy jest inny, ma inne upodobania. To, co jeden w danej rolce ceni, innego może denerwować. Tutaj jeszcze raz odsyłam do działu Sprzęt .Musicie sami zdecydować, bo z rolkami jest jak z butami – dla jednego są wygodne i fajne, dla drugiego beznadziejne. Dodam tylko, że wszystkie obecnie produkowane rolki są takiej klasy, że niezależnie od tego, jaką wybierzecie, otrzymacie produkt bardzo dobrej jakości, z którego będziecie zadowoleni.

3) Czy warto kupić rolki X?

I znów podobne pytanie, jednak tu mogą być pewne zastrzeżenia. Z uwagi na wiekowość niektórych modeli należy się ich wystrzegać. Są to Roces Majestic 12, Roces Street (te nie są już produkowane) czy Roces 5th Elementh (kontynuacją tych modeli jest Roces 5K). Za ich cenę można kupić po prostu lepsze.

4) Jak dobrac rozmiar rolki?

Jak się ma rozmiar buta do długości stopy ( standardowy)

UK - Ero (długość twojej stopy w centymetrach ?)
26. - 16.5
28 - 17.5
29 - 18.5
30.5 - 19.5
32 - 20.5
34 - 21.5
34 - 22
36 - 22.5
36.5 - 23
37 - 23.5
38 - 24
38.5 - 24.5
39 - 25
40 - 25.5
40.5 - 26
41 - 26.5
42 - 27
42.5 - 27.5
43 - 28
44 - 28.5
44.5 - 29
45 - 29.5
45.5 - 30
46 - 30.5
47 - 31
48 - 31.5
48.5 – 32

W rolkach Razors

39- 24,5 cm
40 – 25,5 cm
41- 26 cm
42- 27 cm
43- 27,5 cm
44- 28 cm
45- 28,5 cm
46 –29 cm
47- 30 cm
48- 30,5 cm

W Remz

39- 24 cm
40- 25 cm
41- 26 cm
42- 27 cm
43- 28 cm
45- 29 cm\
46- 30 cm
47- 31 cm

Rolki Deshi

40- 25 cm
41-26 cm
42- 27 cm
43-28 cm
44-28,5 cm
45-29 cm
46-29,5 cm
47- 30 cm

Rolki Usd relam (jedne z tańszych dobrych rolek)

37- 22 cm
38- 23 cm
39-24 cm
40-25 cm
41-26 cm
42-26,5 cm
43-27 cm
44-27,5 cm
45- 28 cm

inne rozm można znalesc tez na sklepach internetowych

-od, jakich trików zaczynać?
-Jak zrobić trik x?

Podstawa to jak było pisane
Triczki wykonywane na Growie wyciecju miedzy kołkami: (wykonywane najcześćiej na początkach zabawy z tym sportem

Backside, Frontside, Royal,

Wykonywane triki oparte na części Pleyta rolki:

Soul, Mizou, Pornstar, makio

Jak już opanujesz to można kąbinować z trudniejszymi trickami

A jak robić tricki to znowu odsyłam do zdjęć na forum tam pod każdym danym zdjęciem na pewno znajduje się nazwa sztuczki J i do linku z filmami http://youtube.co...
search_query=Nowheresk8+Trictionary&search=Search

-jak mogę zwiększyć mój wyskok?

Tutaj na to jest masę sposobów przede wszystkim wyskok powiesza się poprzez sama jazdę wystarczy jeździć,jeździć i jeszcze raz jeździć i z czasem wyskok sam przyjdzie poprzez rozbudowanie ścięgien i mięsni i zmiany nastawienia w psychice, bo psychika tez gra tu spora role. Osobiście polecam same przysiady i brzuszki od czasu do czasu i rozciąganie mi to sporo pomogło, natomiast nie polecam obcjążników na kostki itp. Można sobie naprawdę zryć stawy i potem dobre kilka lat się kurować. Znam też osoby, które ćwiczyły zestawem ćwiczeń dla koszykarzy, których jest naprawdę masę na Internecie mimo ze skończyły cały cykl to innym to dawało trochę innym praktycznie nic poza wzmocnieniem i kondycja i lepszym nastawieniem i pewnością. Wiec nie jeden, rolkarz powie ze wystarczy jeździć i samemu się rozwijać.

jaki rozmiar rolek wybrać
Najlepiej wybrać rozmiar rolek jak najbardziej odpowiadający rozmiarowi Twojej stopy. Moim zdaniem rozmiar jest bardzo ważny dlatego że mniejsze rolki są lżejsze oraz krótsze co ma znaczny wpływ na zwiększenie Twojej zwinności. Jako początkujący, młody rolkarz kupowałem zawsze większe rolki z obawy o to że szybko z nich wyrosnę. Nie miało to zbyt dużego sensu dlatego że linery są elastyczne i z czasem rozciągają się, więc jeżeli jesteś na tyle młody że Twoja stopa rośnie w szybkim tempie polecam wziąć liner o jeden rozmiar większy. Oczywiście wszystko zależy od Twoich finansów (lub Twoich rodziców Smile) ale jak masz nogę 43 nie polecam zakupu rolek 46 bo to prawdziwa męczarnia (którą jednak da rade znieść i zostać pro skaterem dlatego że kiedyś gdy nie było dostępu do rolek znaczna większość skaterów jeździła w za dużych Smile)

AKTUALIZACJE

31 MARCA 2009 - zaktualizowane zdjęcia oraz niektóre informacje!!
14 MARCA 2010 -dodałem informacje o wyborze rozmiaru
Edytowane przez Szuri dnia 05-09-2010 22:02
Grin

bartek_kostrzyn_szczecin
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 27-08-2009 02:12
Awatar

Użytkownik

Status upomnienia:
Aktualizacja 26 sierpnia 2009 : jakie rolki kupic